Schodiště bez podpěry
Schodiště bývají různé, ale funkci mají vždy totožnou. Jde o to propojit jedno podlaží s druhým, případně umožnit vystoupat někam na zvýšený profil. V řadě případů se schodiště opírá o různé konstrukce, které nemusejí být nijak esteticky nevzhledné. Konstrukce je ale vždy tak trochu na obtíž, už jen proto, že bez ní by schody prostě nemohly být.
Jinak je tomu u samonosných schodišť. Vznášejí se jakoby v prostoru, jsou dominantnější a pozorovatele vždy napadá, jak jsou vůbec zkonstruovány, že se obejdou bez opory. Samonosné schody se sestávají z několika komponent. Jde především o nášlapy, vynášecí prvky a zábradlí. Vynášecí prvky (odtud název vynášené schodiště) spojují jednotlivé nášlapy. K nášlapům je rovněž přimontováno zábradlí.
Všechny komponenty lze vyrobit z různých materiálů. Pro nášlapy se nejčastěji působí dřevo. Jde většinou o tvrdé dřevo listnatých stromů, nebo ze stromů exotických dřevin, které více vyhovuje po stránce pevnostní i po stránce odolnosti proti opotřebování. I tak je zapotřebí určité opatrnosti. Kamínek v podrážce boty může způsobit nepěkné poškození.
Dřevo na nášlapy je pečlivě vybíráno, z dobře vysušeného řeziva ze zdravých stromů. Po nařezání na požadované rozměry a po dalším mechanickém opracování, díky kterým se získá požadovaný vzhled, se nášlapy mohou barevně upravit. Mohou, ale nemusí. Nášlapy mohou zůstat v přírodní barvě. Případně se mohou vybělit, či naopak namořit na zákazníkem požadovaný odstín. Finální podobu nášlapu doladí voskování či lakování.
Vynášecí prvky mají svého materiálového favorita. Je jim nerezová ocel. Je pevná, houževnatá a nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Tvar a podobu samonosných schodišť určuje architekt po dohodě se zákazníkem. Svou ucelenou představu zadá výrobci, který vypracuje cenovou nabídku. Po jejím odsouhlasení dojde k přesnému zaměření, po němž již následuje výroba.