Co, že to vlastně nejíš
Zdravá strava a přísný režim, životní styly, které se dotýkají jídla, nás obklopují stále víc – a v jejich názvech aby se občas čert vyznal. Už dávno jsou pryč doby, kdy bylo populární, stát se vegetariánem, dnes už se nejí ledacos a u některých způsobů se snad nejí nic – přesto jsou stále oblíbenější a lidé se díky nim vydávají na svou dlouhou pouť za vysněnou postavou nebo lepším zdravým. Ale skutečně se to vyplatí nebo stačí jíst všechno jen v menším množství? Každý si na to asi musí přijít sám a občas nějaký ten experiment neuškodí nikomu. Jak se tedy stravují vegani nebo vitariáni – prozradíme vám to. Jestli to ovšem vyzkoušíte také – je už jen na vás.
· Vegetariánství: to asi není třeba dlouze představovat. Vegetariáni nejí maso a masné výrobky obecně – dříve byl tento způsob stravování velice oblíbený, dnes už přibyly další jiné obdobné stravovací styly a tak typických vegetariánů není tolik. Vegetarián by neměl jíst nic z masa nebo výrobky z něj – třeba i vývar nebo želatina jsou tak zapovězené. Někteří vegetariáni nekonzumují jen čerstvé maso, jiní jedí jen bílé maso a ryby, někteří si dopřávají mléčné výrobky a vejce. Původně bylo smyslem toho stylu protestovat proti zabíjení zvířat jako živých tvorů pro maso – každý to má, ale jinak a někdo něco nejí prostě jen proto, že mu to nechutná nebo kvůli shazování kilogramů.
· Veganství: tady nejde už jen vyloženě o stravování, ale rovnou o celý životní styl a směr. Vegané se vzdávají naprosto všeho živočišného a to nejen co se stravy týče. Kromě toho, že jedí jen ovoce, zeleninu, luštěniny, tofu, sóju nebo ořechy a semínka odmítají i kosmetiku testovanou na zvířatech, naprosto tabu jsou také kožené věci, vlna, péřové výrobky nebo taky hedvábí. Docela přísná pravidla a trvá nějakou dobu než si na ně člověk zvykne. O tomto stylu musí být člověk opravdu pevně přesvědčen – jinak to nepůjde a nebude to mít žádný smysl.
· Makrobiotika: základ staví především na celozrnných výrobcích, ovoci a zelenině, luštěninách. Zakázáno je mléko a mléčné výrobky, dokonce i brambory nebo rajčata a papriky. Makrobiotik se stavuje lokálně – inspiraci hledají ve středomořské kuchyni a konzumují tak hodně ryb a mořských plodů.
· Vitariánství – Raw strava: syrová nebo živá strava, která se zaměřuje na konzumaci jen čerstvých surovin. Jí se tedy jen nezpracovaná rostlinná strava – ovoce, zelenina, ořechy, semínka a klíčky. Oproti frutariánství tady, ale máte – i když to tak nevypadá docela dost možností. Frutariáni totiž jedí jen takové plody, které lze oddělit od rostliny jen bez jejího poškození. Už docela extrém – co myslíte.