Mzda je relativní pojem
To, co zaznělo výše, je trochu paradoxně vypadající, ale přesto pravdivý obraz naší reality. My lidé skutečně potřebujeme a chceme vědět, za kolik budeme pracovat, pokud přijmeme nějakou pracovní nabídku, jenže ani poté, co konkrétní nabídku mzdy dostaneme, z toho nejsme moudří a někdy riskujeme, že se dočkáme nemilého překvapení.
Jak je to možné? Jak je možné vědět a současně i nevědět?
Je to vlastně docela prosté. Když někdo projeví zájem o určitou pracovní pozici, dozví se, kolik tu bude dělat jeho hrubá mzda. Jenže nejednou třeba ani netuší, že takovou hrubou mzdu nikdy celou nedostane, že bude dostávat jen mzdu čistou, kterou si ale třeba ani neumí spočítat. A to je zásadní nedostatek vzhledem k tomu, že je čistá mzda znatelně nižší než ona známá mzda hrubá.
Když tedy chce někdo vědět, kolik peněz za odvedenou práci dostane, nesmí setrvávat v bludu, že dostane to, co mu bylo slíbeno v hrubém. A musí usilovat o to, aby se dozvěděl výši čisté mzdy, ze které pak bude žít. A protože mnohý z nás nemá patřičné kvalitní ekonomické vzdělání, měl by aspoň vědět, že mu pomůže vypočítat čistou mzdu Kalkulačka čisté mzdy. Tedy na internetu přístupný nástroj, který to dokáže, který umí pro kohokoliv odečíst z jeho zadané hrubé mzdy daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění a tím mu osvětlit, kolik se dotyčnému nakonec vyplatí jako jeho odměna za odvedenou práci.
Když se někdo rozhodne tuto kalkulačku využít, dozví se, jak na tom bude poté, co se na něm přiživí ti, kteří mají tu možnost, tedy stát a zdravotní pojišťovna. A jakkoliv je to poněkud tristní záležitost, určitě je lepší se takový výsledek dozvědět. Protože svou finanční situaci nezmanipulujeme k obrazu svému, ani kdybychom chtěli, kde nic není, tam nikdy ani smrt nebere.
A když víme, co pro nás jistá hrubá mzda obnáší, nebudeme tolik v ohrožení chudobou. Která je jinak reálná.